محافظت­ عامه: لطف ­نموده وظایف ومسوولیت­های عمده ­ی قوماندانی عمومی زون 707 پامیر را مختصراً تشریح نمایید؟

بابه جان: ساحه ­ی مسوولیت قوماندانی عمومی زون سا حوی 707 پامیر در ساحات ولایات پنج­گانه شمال بوده که شامل ولایات: بلخ، سمنگان، جوزجان، سرپل و فاریاب که متشکل از 50 ولسوالی می­باشد و همچنان تأمین امنیت دو بندر تجارتی (حیرتان وآقینه) را نیز احتوا نموده و یک میدان هوایی بین ­المللی مولانا جلال­الدین محمد بلخی، خط آهن بندر حیرتان و  بندر آقینه که شمال کشور را به کشورهای آسیای میانه نیز وصل می­ نماید، به­ عهده­ دارد و قابل یادآوریست که قوماندانی زون ساحوی 707 پامیر یک ارگان هماهنگ کننده میان نیروهای پولیس و نیروهای کشفی، استخباراتی و دفاعی کشور می­ باشد.

محافظت ­عامه: در مورد چگونگی قطعات و نحوه­ای فعالیت پرسُنل معینیت محافظت­ عامه و تصدی­ امنیتی در ساحاتِ تحت مسوولیت شما، لطف نموده صحبت نمایید؟

بابه­ جان: قطعات محافظت­ عامه در زون شمال کشور فعالیت ­داشته که مطابق طرزالعمل معینیت محترم محافظت­ عامه و تصدی­ امنیتی برعلاوه ی تأمین امنیت تمامی موسسات خصوصی و بین­ المللی، بانک­ها و تأسیسات عام­ المنفعه چون: قطعه محافظتی آمو دریا در ولایت سرپل، قطعه محافظتی بند المار در ولایت فاریاب، قطعه پایپ لاین گاز که از ساحه ولسوالی چمتال ولایت بلخ الی ساحه­ ی گوگردک ولایت جوزجان، قطعه محافظتی خط آهن و قطعه محافظتی تولی بدرقه قطارها را شامل می­باشد، تأمین امنیت می­کنند.

محافظت ­عامه:  هماهنگی قطعات معینیت محافظت­عامه و تصدی ­امنیتی  با قوماندانی محترم زون 707 پامیر در شمال کشور، چگونه ­است؟

بابه ­جان: هماهنگی قطعات و جزوتام­های محافظت ­عامه که در ساحه­ ی مسوولیت قوماندانی عمومی زون ساحوی 707 پامیر ایفای وظیفه می ­نمایند بسیار خوب بوده و همواره تحت مواظبت و مراقبت این قوماندانی قرار دارند.

محافظت ­عامه: قطعات معینیت محافظت­ عامه و تصدی­ امنیتی در ولایت بلخ به­ جز از حفاظت و نگهبانی از دارایی­های ­عامه در ساحه­ ی محاربه حضور دارند یا خیر؟

 بابه­ جان: بلی، قطعه پایپ لاین­ گاز محافظت ­عامه که در ساحه ولسوالی چمتال ولایت بلخ ایفای وظیفه می­ نمایند، در تهدیداتِ بلند مخالفین قرار داشته و همواره با دشمنان صلح و امنیت مردم افغانستان در محاربه می­باشند.

محافظت­ عامه: از توانایی­ هایی آموزش­های مسلکی پرسُنل معینیت محافظت ­عامه وتصدی­ امنیتی در زون شمال کشور، حرف بزنید؟

بابه­ جان: تعلیم و تربیه پرسُنل محافظت­ عامه توسط آمریت تعلیم و تربیه مدیریت محافظت­ عامه زون پیشبرده شده و تا کنون چهار دوره از این­ نیروها آموزش­های نظامی و مسلکی را فراگرفته ­اند و تمامی منسوبین آنان قبل از توظیف­ شدن دروظایف شاملِ تعلیمات می ­گردند که تعلیمات نظامی از جمله انداختِ سلاح را در مرکز تعلیمات ساتنمنان مقیم ولایت بلخ به طور عملی انجام می­دهند.

محافظت­ عامه: گراف تهدیداتِ­ امنیتی بالای قطعات معینیت محافظت­ عامه وتصدی­ امنیتی در شمال کشور در کدام حد بوده می­توانند؟

بابه­ جان: قطعات محافظت­ عامه که در ساحات پایپ لاین گاز ولسوالی چمتال ولایت بلخ، قطعه محافظتی بند المار ولایت فاریاب و قطعه محافظتی آمودریای ولایت سرپل مورد تهدیدات بلند امنیتی قرار داشته و تا کنون چندین ­بار حملات تهاجمی مخالفین بالای آنان صورت گرفته، اما نیروهای محافظت ­عامه شجاعانه این­ حملات را دفع نموده­ اند.

محافظت ­عامه:  شما به عنوان قوماندان عمومی زون ساحوی 707 پامیر در شمال کشور، گاهی قطعات و جزوتام­ها و وضعیت معیشتی پرسُنل محافظت­ عامه را از نزدیک کنترول کرده ­اید؟

بابه ­جان: بلی، به صورت دوامدار از وضعیت اوپراتیفی قطعات و جزوتام­های محافظت ­عامه در ساحات مختلف شمال مواظبت نموده و از وضعیت معیشتی پرسُنل محافظت­ عامه نیز از سوی رهبری این قوماندانی کنترول صورت گرفته و چالش­ها و مشکلات آنان به وقت و زمان از طریق قوماندانی زون به مراجع ذیصلاح انتقال گردیده ­است.

محافظت ­عامه: در صورت ضرورت، اکمالات قطعات معینیت محافظت­ عامه وتصدی­ امنیتی از طریق قوماندانی زون 707 پامیر امکان خواهد داشت؟

بابه­ جان: بلی، البته که قوماندانی عمومی زون ساحوی 707پامیر منحیث هماهنگ­ کننده در صورت بوجود آمدنِ حالات خاص آماده­ گی ­اکمال قطعات و جزوتام­های معینیت محافظت­ عامه و تصدی ­امنیتی را خواهد داشت.

محافظت ­عامه: خواست شما از نیروهای ­امنیتی به خصوص محافظین معینیت محافظت­ عامه و تصدی­ امنیتی چیست؟

 بابه ­جان: من منحیث کسی که از وضعیت اوپراتیفی و مشکلات محیطی ولایات پنجگانه شمال آگاهی کامل دارم از نیروهای محافظت ­عامه می­خواهم که در قسمت تقرر افراد شایسته، مسلکی و قابل اعتماد در بخش­های مختلف محافطت­ عامه توجه نمایند و افراد قانون شکن، بدنام و خود سر را در قطعات جذب نکنند که باعث بد نام شدن پرسُنل شجاع معینیت  محافظت ­عامه گردد.

محافظت ­عامه: به عنوان آخرین پرسش، پیام تان بعنوان فرمانده پولیس حوزه­ ی شمال کشور به مردم چیست؟

بابه­ جان: پیام من به مردم صلح دوست افغانستان به­ ویژه شهروندان شمال کشور این است که با نیروهای ­امنیتی شان بیشتر از پیش همکاری­های همه­ جانبه نمایند تا با کمک آنان از فعالیت­های هراس ­افگنانه­ای دشمنان صلح و امنیت مردم افغانستان جلوگیری­ گردد، همچنان پیام من به نیروهای­امنیتی و دفاعی کشور این ­است که خدمت گزاران واقعی مردم رنج دیده­ای کشور شان باشند و با پاکی و صداقت  اعتماد، باورمندی مردم را نسبت به خود بدست بیاورند و از هرگونه تبعیض قومی، نژادی و مذهبی اجتناب ورزیده بخاطر تأمین امنیت کشور دلسوزانه تلاش نمایند.