ریاست عمومی مستقل زون پایتخت، روی ساخت و سازی پروژه­ های زیربنایی به­ ویژه پارک­های صنعتی، آثار باستانی و کانال­ها در ولایات کابل، کاپیسا، پروان، لوگر و میدان وردک به­ منظور پیشرفت و بازسازی کارمی­ کند و آن پروژه­ ها را تحت ارزیابی ونظارت قرارمی­دهد.

ریاست عمومی مستقل زون پایتخت، در چند ماه پسین به ­خاطر تأمین امنیت بهتر و محافظت دقیق و مطمین کارمندان و پروژه ­های این اداره با معینیت محافظت­ عامه و تصدی ­امنیتی وزارت امورداخله قرارداد امنیتی بسته است که اکنون محافظت و تأمینِ­ امنیت آنان از سوی نیروهای محافظت­ عامه صورت می­گیرد.

لمړی څارن بازمحمد بیگی سرپرست تولی محافظ اداره­ای مستقل زون پایتخت از تشکیلات و تجهیزات نظامی در این پاسگاه نظامی حرف می­زند، وی می­گوید نیروهای محافظت­ عامه در این تولی به­ گونه شبانه روزی مصروف تأمینِ ­امنیتِ ­انجینران، مسوولان و داشته ­های این­ اداره در مرکز و ولایات زون پایتخت می ­باشند و در حالت سیار و سفر نیز آنان را تأمینِ­ امنیت می­کنند.

آقای بیگی هر چند از تهدیدات امنیتی در جریان سفر مسوولان ریاست عمومی مستقل زون پایتخت به ولایات و بازدید آنان از پروژه­ های تحت کنترول شان سخن می­ گوید، اما به توانایی، استقامت و تعلیمات نظامی نیروهای تحت فرمان­اش تأکید می­کند و می­گوید: نیروهای محافظت ­عامه در این پاسگاه نظامی با امکانات نظامی مجهز هستند که حملات و حرکات دشمن را دفع خواهند کرد و ان­شاالله به یاری خداوند متعال، امنیت آنان را به گونه­­ای کامل تأمین خواهند کرد.

 به گفته ­ای وی: سربازان تحت امر ­اش به­ گونه­ای ماهوار جهت فراگیری آموزش­ و تاکتیک­های نظامی به فرماندهی مرکز تعلیمی و تربیوی معینیت محافظت ­عامه و تصدی ­امنیتی وزارت امورداخله نیز معرفی می ­شوند.

با این­حال وحیدالله نیازی معاون ریاست عمومی مستقل زون پایتخت، از خدمات قناعت بخش و بهتر محافظتی و امنیتی  نیروهای محافظت­ عامه در این اداره سخن می­زند. آقای نیازی می­گوید: تأمینِ­ امنیت ادارات و دارایی­های ­عامه از سوی نیروهای محافظت­ عامه و تصدی­ امنیتی وزارت امور داخله خیلی ­ها مؤثر و ارزشمند می­ باشد، وی از خدمات امنیتی این نیروها نیز استقبال و حمایت می­کند.

آقای نیازی هرچند تهدیدات امنیتی را در برخی ساحات تحت کار­شان می ­پذیرد، اما می­گوید نیروهای محافظت­ عامه در قسمت حفاظت و تأمین امنیت آنان دلسوزانه تلاش نموده ­اند که گراف اعتماد و باورها را میان مسئولان اداره مستقل زون پایتخت و نیروهای محافظت­ عامه بلند خواهد برد.